keri üles
EsilehtBlogiUudisedTööriistad kui vahend terviklikuma lapsepõlve loomiseks

Tööriistamaailma uudiskiri

LIITU
Täname, et liitusite Tööriistamaailma uudiskirjaga!
Teata meile
Sul on tööriistauudiseid
või nõuandeid? Anna
neist ka meile teada
info@tooriistamaailm.ee
Turvaline ostukoht Turvaline ostukoht Äripäeva TOP ettevõta 2022

Tööriistad kui vahend terviklikuma lapsepõlve loomiseks

23. august 2024

Tööriistad kui vahend terviklikuma lapsepõlve loomiseks

Septembrikuu läheneb jõudsal kiirusel ning ühes sellega tulevad taas päevakorda õppimise, teadmiste ja tarkusega seostuvad motiivid. Paljudele meist meenub kooliajaga näiteks tööõpetuse või käsitöötund. Ja kuigi neid saab mõneti koolis õppida, siis ehk tasub ka kodukoldes võimalusel tööriistade, nende käsitlemise ja nendega tehtava kohta oma kogemusi nooremale põlvkonnale edasi jagada?

Järgnevalt toome välja 5 põhjust, miks seda võiks teha:

1. Tööriistad kui traditsioonide ja tavade alalhoidjad

Mõisted nagu kultuur või traditsioon võivad kõlada ajalooliste ning kaugetena, aga tegelikkus on vastupidine – traditsioonid ja kombed püsivad läbi inimtegevuse, läbi oskuste pideva rakendamise ja edasiandmise. See käib kahtlemata ka tööriistakasutuse kohta: inimene on tööriistu kasutanud pikka aega, pideva praktika toel tööriistu ja nende kasutusviise täiustades. Nii ka Eestis. Aga kui talueluga kaasnes erinevaid asjatoimetusi, siis kaasaegset maailma iseloomustava linnastumise ja tehnoloogiakesksuse mõjul puutuvad lapsed käsitsi tehtava tööga vähem kokku. Tööriistadega seotud oskuste-teadmiste edasiandmise läbi saab seda parandada, andes ka edasi laiemat arusaama maailmast kui tervikust.

2. Ühendav ühistegevus

Kui oled milleski vilunud, tundub lihtsaim asi ette võtta ja ära teha. Aeg on väärtuslik ja sellega tuleb targalt ümber käia. Aga tööriistade maailm ei pea olema ainult ühel moel praktiline. Lapsele tööriistade kasutamise õpetamine, erinevate tegevuste tutvustamine ja loov perekondlik ühistegevus annavad võimaluse lapse arengule kaasa aidata. Nii saab ühendada praktilisuse õpetliku mängulisusega, põlvkondadevahelisi sidemeid tugevdada ja eeskuju näidata. Samuti saad teisi kaasates aidata oskustel levida, nii et mõni aeg hiljem on juba ettevõtlikud ja asjalikud meistrihakatised käe kõrval tegutsemas.

3. Oskuste arendamine

Laste märkimisväärsest õppimisvõimest on palju räägitud. Tööriistade kasutamisega seotud oskustest võiks olla abi nii mõttetöö (õpitu meeldejätmise läbi areneb motoorika) kui käelise osavuse (erinevaid seadmeid ja tehnikaid kasutama õppides täiendatav) arendamisel. Mis tahes tegevused naela seina löömisest ja kruvimise põhitõdedest heki pükamise ja liivapaberi kasutamiseni mõne puitpinna lihvimiseks saavad arendada nii silma ja käe koostööd kui ka erinevate tegevustega kohanemiseks vajalikku käelist osavust. Mõistagi tuleb kõike õpetades olla ettevaatlik, tähelepanelik ja lähtuda ohutuse tagamiseks vajalikest abinõudest.

4. Tööriistakast kui vahend hakkama saamiseks

Maailm on muutlik, aga üks püsiv omadus selle juures näib olevat see, et tööriistu on alati vaja. Maast madalast omandatud baasteadmised selle kohta, kuidas asjad toimivad või kuidas mõni kasutu, katkine seadeldis (nagu koost lagunenud tool) võib oskuslikumates kätes olla vaid mõne tunni kaugusel töökorras olemisest, annavad oskusi erinevate olukordadega toime tulla. Selline tegevus saab arendada probleemipüstituse, sellele lahenduse leidmise ja terviku mõistmise oskuseid. Saad lastele tutvustada erinevaid vahendeid ja mida kõike nendega teha saab. Kindlasti tuleb meeles pidada ka ohutu tegutsemise abinõusid tutvustada – need on olulised inimestele igas vanuses.

Mitmekülgne oskustepagas on potentsiaalselt kasulik ka tulevikus. Inimene kui liik on paljuks võimeline, aga tuleviku ennustamine ei ole olnud tema edukamaid tegevusi. Nii on ka raske öelda, millised tööd on olemas mõnekümne või saja aasta pärast ja milliseid võib tekkida. Mitmesuguste tööriistade käsitsemises osaval inimesel võib olla lihtsam nende najal ka uute vajadustega kohaneda.

5. Loov tegevus kui eneseteostus

Luba mõneks tegevuseks ja oskus midagi korda saata võib suurendada lapse enesekindlust ja tõsta tema enesehinnangut. Samuti on loov tegevus võimalus rakendada oma kujutlusvõimet, esmalt mingi ideeni jõudes ja seejärel seda ellu viies. Millegi otsast lõpuni meisterdamises mängib oma rolli loovus, keskendumisvõime, tahe ja tulemuslikkus, samuti saab lisaks teadmistele ka oma sõnavara täiendada.

Kokkuvõtteks võib öelda, et tööriistade ja töiste tegevustega tutvumine on üks praktiline viis leida ühist toimetamist kogu perele. Kindlasti tuleks olla hoolas jõukohaste ja ohutute ülesannete valimisel. Variante on palju, näiteks kaasata last aia koristamise töödega, või viia läbi mõni ühine meisterdamisprojekt, nagu näiteks teha valmis puust linnumaja.

Tööriistamaailmast leiab aiatööriistu, käsitööriistu ja erinevaid kinnitusvahendeid ning palju muud!

Süda- ja hilissuvine aeg on kummaline periood, kus õhus on palavust vaat et näha ja tingimused näivad ideaalsed hoo maha tõmbamiseks. Kevadel ja suvel tehtu on... Loe edasi
Tekstiilpindu leidub küllaldaselt nii kodudes, kontorites kui ka mujal. Sellised pinnad mängivad olulist rolli ruumi hubasuse, soojuse ja mugavuse lisamisel, aga... Loe edasi
Parima teenindusega pank Eestis LHV järelmaks teeb ostmise mugavaks SEB - Eesti suurpank Itella Smartpost - Mugavaim ja kiireim postipakkide saatmine üle Eesti Omniva pakiautomaadid SVEA järelmaks Luminor Pank Swedbank Coop Pank