Valgusfooril saavad roheline ja punane rahumeelselt läbi. Kõigepealt naudib üks oma 15 sekundit kuulsust, siis teine. Aga kes jääb peale, kui piigid ristavad punased ja rohelised laserid?
Veel mõnda aeg tagasi poleks nende vastasseisust saanud midagi kirjutada, sest rohelisi lasereid väga ei kasutatud. Aastate jooksul on nende populaarsus aga aina tõusnud ja tõusnud.
Miks? Millistes situatsioonides jääb peale roheline laser, millistes punane? Ning mis kõige tähtsam: kas sul on päriselt (tavaliselt kallimat) rohelist laserit vaja või saaksid oma ehitustandri mõõtmistoimetused ka punasega tehtud? Need on mõned küsimused, millele üritame vastust leida.
Füüsika soosib selgelt üht värvi
Laskudes ülipõgusalt füüsikasse – roheline asub lainepikkuselt värvispektri keskel, mistõttu on inimsilmal seda oluliselt lihtsam näha kui punast värvi. See on ka roheliste laserite menu põhjus: keerulistes tingimustes torkab värv lihtsalt paremini silma, rohelised laserid on punastest lausa 10 kuni 50 korda eredamad.
Eelista rohelist
Tundub, et küsimust pole – roheline on nähtavam ning seetõttu automaatselt ka parem! Jah, rohelisi lasereid võib üldiselt paremaks pidada, aga on vägagi võimalik, et sul tegelikult polegi nii head laserit tarvis. Enne kui hakkad laserit ostma, mõtle põhjalikult läbi, kus sa seda kõige rohkem vajad? Kas sul on tarvis seda kasutada väljas, siseruumides või mõlemas paigas?
Väliruumides pole küsimust, roheliste kiirte paremus tuleb selgelt esile – väga valgetes oludes on nad oluliselt kauem nähtavad kui punased kiired, mis päikesepaistelisel ilmal justkui õhku haihtuvad. Samuti on rohelised laserid tavaliselt tugevamad ning kiired suudavad läbida rohkem meetreid.
Eelnev tähendab ka seda, et roheliste kiirtega tuleb ettevaatlikumalt ümber käia, et sa kogemata silmi ei kahjustaks. Samuti vajavad rohelised laserid edukaks töötamiseks tavaliselt rohkem energiat ehk nende akud pole niivõrd vastupidavad, kuigi siinkohal mängib muidugi rolli ka tootja ning konkreetne mudel.
Eelista punast
Kui otsid rahakotisõbralikku isendit, millega põhiliselt siseruumides toimetada, sobivad sulle suure tõenäosusega punased kiired, mis ekspertide arvates on kodukasutajale täiesti piisavad. Punased laserid on tavaliselt 20-25% odavamad (kuna neid ongi soodsam valmistada) kui rohelised ning samas peab nende aku paremini vastu.
Mis saab edasi?
Suure tõenäosusega muutuvad rohelised laserid veelgi populaarsemaks, kuid kuna punaste laserite kasuks räägib hind, ei kao ka nemad turult kuhugi. Nii et peamurdmist, kumba valida, jätkub ka tulevikus.
Mis aga kõige tähtsam: nii punased kui ka rohelised laserid on täpsed ja oma ülesannete kõrgusel. Valik sõltub ennekõike töö iseloomust, rahakoti paksusest ning isiklikust eelistusest. Kui oled seni vaid punaseid kiiri kasutanud, tasub kindlasti ka rohelised järele proovida.