keri üles
EsilehtBlogiNippe ja nõuandeidKuidas kaitsta tööriistu tulevase külma eest

Kuidas kaitsta tööriistu tulevase külma eest

Tööriistad talveks valmis

Külmad ilmad on käes ja veelgi külmemad ilmad tulekul. Enam ei ole kaua jäänud ajani, mil aiatööriistad jäävad kuuri seisma ning koha võtavad üle lumelabidad, jäälõhkumisterad ja muud talvehooajaga seostuvad tööriistad. Tark peremees aga teab, et tööriistad degradeeruvad ka seisma jäädes - eriti, kui neid selleks ette valmistatud pole. Selles artiklis anname nõu, kuidas paari lihtsa liigutusega oma tööriistade ja tarvikute eluiga pikendada, et tulevase lume sulades värsked ja hästi säilinud töövahendid kohe võtta oleksid.

Aiatööriistad

Puhastamine

Kui oled oma labidad, rehad, käärid ja hargid peale igat kasutuskorda korralikult ära pesnud, oled sellest tööst juba prii. Kui aga ära kuivanud muld ja umbrohutükid nende üle võimust on võtnud, haara survepesur ja puhasta oma tööriistad korralikult ära. Juhul kui näed roostetäppe, eemalda need, olenevalt ligipääsetavusest, traatharja või peene liivapaberiga/terasvillaga. Lõppude lõpuks on roostetäpid varmad roostekahjustusi tekitama, eriti kui see segamatult terve talvehooaja metalli oksüdeerida saab. Kaussharjaga varustatud nurklihvijaga teed selle töö äärmiselt kiirelt ja tõhusalt!

Labida puhastamine

Teritamine

Põhjalik hooldus eeldab ka kõikide lõikamiseks ja kaevamiseks mõeldud tööriistade teritamist - nüristunud tööriistadega töötamine vähendab töö efektiivsust ja kevade saabudes on ju hea juba tööks valmis töövahenditega uut hooaega alustada. Olenevalt teritatavast esemest kasuta viili, lauakäia, luisku, lihvkettaga varustatud nurklihvijat või isegi liivapaberit, töötle kõik täkked välja ja muuda need terad jälle uueväärseks!

Aiatööriistade teritamine

Lihvimine

Ajaga tekivad puidust labidavartesse ja muudesse käepidemetesse pinnud ja väikesed praod, mis hooldamata jättes ainult suuremaks muutuvad ja kätele hulganisti ebamameeldivusi tekitavad. Pealegi ei näe mustad ja pragulised tööriistad kuigi esteetilised välja. Sellest probleemist lahti saamiseks haara keskmise karedusega liivapaber (näiteks 120) ning lihvi puitdetailid jälle siledaks. Seda protsessi kiirendab tublisti korralik ekstsentriklihvija. Kindlasti ei pea kõikide käepidemete lihvimiseks tervet õhtupoolikut kulutama - eesmärk on lihtsalt pindudest, pragudest ja mustusest lahti saada. Kui käepide on aga väga mõranenud või pikaajalisest kasutusest pehkima hakanud, tuleb see kindlasti välja vahetada. Teip ja liim siin kuigi kauaks ei aita ning laguneva labidavarrega on ohtlik töötada.

Labida varre lihvimine

Õlitamine

Kogu eelnev töö oleks üsna kasutu, kui tööriistad talveks mõnda kaitsvat kihti peale ei saa. Töövahendite optimaalseks säilitamiseks kata kõik (nüüdseks põhjalikult puhastatud) metallosad õlikihiga, et rooste neile ligi ei pääseks. Selleks sobib suurepäraselt mõni spreiõli, näiteks WD-40. Puitdetailid kata parema säilivuse huvides kihi linaseemneõliga. Selleks pane vanale kaltsule mõõdukas kogus õli ja hõõru õli kaltsuga puidu sisse. See ennetab pragude ja pindude teket ning hoiab puitdetailid värskena, valmis kevadel uue hooga alustama!

Labida varre õlitamine

Bensiinimootoriga tööriistad

Ka muruniidukid, bensiinimootoriga trimmerid jmt. tööriistad vajavad enne talveks ära hoiustamist hooldust. Näitena kasutame järgnevas tekstis küll muruniidukit, kuid sama põhimõte käib kõikide bensiinimootoriga töötavate aiatööriistade kohta. 

Bensiinist tühjaks

Bensiin muutub pikalt seistes kasutuskõlbmatuks, (kui just vastavat säilitajat lisatud pole) kuna mõned komponendid hakkavad kihistuma, mõned aga oma keemilist koostist muutma. Selleks, et niiduk ka kevadel ilusti käima läheks tuleb paak bensiinist tühjaks sifoonida. Kui muruniiduk on neljataktiline ehk bensiin pole õliga segatud võib seda näiteks oma autos kasutada (jälgides kindlasti ka seda, et autotootja konkreetset tüüpi bensiini kasutada lubab). Kui paak on tühi, tuleks niiduk käima tõmmata, kuniks mootor ise välja sureb, et ka voolikutes olev bensiin sealt kaoks.

Puhtaks ja teravaks

Nüüd tuleb niiduk murutükkidest ja muust sodist survepesuri või harjaga puhtaks teha. Ka siin kehtib reegel, et tekkinud roostetäpid tuleb eemaldada ja võimalusel värvi või õlikihiga katta, et rooste edasist levikut ennetada. Ka niiduki tera tuleks korralikult ära teritada. Selleks kasuta peeneteralist viili või luisku.

Muruniiduk puhtaks

Süüteküünal ja silinder

Keera motorilt süüteküünal maha ja lase silindrisse väike törts spreiõli. Seejärel tõmba paar korda starteri nöörist, et õli silindris ühtlaselt jaotuks. Nüüd on hea aeg ka süüteküünal välja vahetada, kui seda just hiljuti juba tehtud pole. Kõik see kindlustab selle, et niiduki mootor talve üle elaks, tippkonditsioonis püsiks ja uuel hooajal suurema vaevata käima läheks.

Vaheta süüteküünal ära

Akud

Tööriistade akud, eriti liitiumakud on kallis ressurss, mida tasub igal juhul hoida. Akud mida ei ole enam võimalik üle 70% täis laadida on järjekordseks frustratsiooni allikaks ja seda ei taha meist keegi. Kui hoiustad oma akusid töökojas kus ei ole pidevalt soe, oleks hea aeg need endaga iga kord pärast töö lõpetamist sooja tuppa kaasa võtta. See pikendab nende eluiga märkimisväärselt ja aitab oma investeeringust viimast võtta. Sellest, kuidas oma akude eluiga pikendada, saad lugeda SIIT.


Head tööriistad on kallid ja nende eest tasub hoolt kanda, siis teenivad nad edukalt oma peremeest mitmeid, kui mitte kümneid aastaid. Loodame, et said siit artiklist kasulikke nõuandeid ja võtad oma töövahendid uuel hooajal kindlustunde ja rahuloluga uuesti välja.