Küllap tunneb mõnigi end ära olukorrast, kus järsku läheb vaja midagi, mis peaks kodus olema, aga otsima hakates jääd tühjade kätega? Lõpuks meenub, et sai veebipoodi küll sirvitud, aga pilt ajas pea kirjuks, sest valikut oli palju. Siis jõuab kätte hetk, kus vaja sedasama vidinat, mida võtta pole.
Toome välja mõned nipid ja rusikareeglid, mille järgi otsustada, millal tööriista osta.
Mis on tööriistade ostmise, mis rentimise plussid
Ostetud tööriista eristab renditud seadmest kindlasti kättesaadavus. Kui Sul on käsil mõni kiire projekt, saad tööd jätkata kohe, kui tarvis. Tihti kasutatava tööriista ostmine on pidevast rentimisest ka kulutõhusam.
Tööriista rentides väldid tõenäoliselt suuremat ühekordset väljaminekut, aga mida sagedamini seda kasutaksid, seda targem on selle soetamine. Rentimine võib abiks olla siis, kui puudub hoiustamiseks vajalik ruum või soovid hooldamise asemel vajaliku hankida, kasutada ja siis tagastada.
Milliseid tööriistu tasub kindlasti omada?
Elementaarsed tööriistad, mis võiks kõigil olemas olla, on näiteks käsitööriistad, mida võib aastaringselt tarvis minna – mõni praktiline nuga ja saag, kruvikeerajad, haamrid, mõõdulint, tangid ja mutrivõtmed. Eelarvet lõhki ei aja ja ei ole liigselt ruumimaiad.
Tasuks omada ka vähemalt mõnd elektritööriista nagu trellid, lõikurid ja lihvijad, et saaksid kohe reageerida, kui tekib näiteks äkiline vajadus lihtsamaks parandustööks.
Ära unusta ka turvaliseks tööks vajalikke isikukaitsevahendeid nagu töökindad, prillid ja kuulmiskaitsmed.
Maja, auto, aed
Mitut sorti tööriistad on asendamatud, kui elad linnakorteri asemel majas, omad autot või aeda.
Eesti hooajaliste eripärade tervis peaks olema lumehari ja labidas varnast võtta, et lumise ilmaga aknaklaasid puhtaks saada ja rada vabaks teha. Seda eriti olukorras, kus pead kodu lähiümbrusse sadanud lumetõkkega ise toime tulema. Kui eelistad vältida olukorda, kus kodust väljumise aega tuleb tund aega kühveldamist sisse arvestada, soeta lumepuhur. Liivapuisturi omamine aitab aga libedust ennetada.
Lisaks lumele vajab Sinu tähelepanu nii majas kui õues kogunev mustus, mille tarvis on hea omada survepesurit. Mida suurem on puhastatav ala, seda suurem ka kasutegur.
Aia või suurema roheala omanikuna tasuks omada murutraktorit või -niidukit, hekilõikurit ja ka kettsaagi, et seda korras hoida.
Eritööriistad
Professionaalidele mõeldud võimsaid või spetsiifilisi eritööriistu tasub ennekõike omada siis, kui kasutad neid tööalaselt või hobi korras – ja kasutad neid regulaarselt.
Varustus on oluline
Lisaks tööriistapargile pööra regulaarselt tähelepanu ka sellele, et vajalikud tarvikud keset tööd otsa ei saaks – näiteks hooldus- ja kinnitusvahendid, ehituskeemia, lihvpaber, viimistlusvahendid ja tööriistaosad nagu terad ja puurid.
Kolm valemit, mille põhjal otsustada
Paljuski sõltub Sinu tegevustest, mida täpselt vaja. Selgusele jõudmiseks saad abiks võtta ka mõne mõtteharjutuse.
Näiteks osta tööriist siis, kui:
Kasutad seda vähemalt kolm korda aastas;
See on taskukohane ja kergesti hoiustatav;
Rentimiskulud ületavad aja jooksul ostukulud.
Kui see jääb häguseks, võid kehtestada 80/20 reegli. Mõtle, kui tihti Sul tööriista oma tegevustes vaja läheb ja hinda seda skaalal 0–100. Kõik väärtusega üle 80 tasuks kindlasti osta, kui see jääb alla 20, tasub kaaluda rentimist. 20 ja 80 vahele jäävate asjade puhul lähtu hinnast ja vabast ruumist.
Matemaatikasõbrad võivad samas kasutada järgnevat valemit, et võrrelda ostmise ja rentimise tõhusust:
Kui rendihind × kasutuskorrad ≥ ostuhind, osta tööriist.
Kas said artiklist abi ja avastasid, et tuleb varusid täiendada? Tööriistamaailmast leiad kõike aiatöödeks ja nokitsemiseks vajalikust professionaalide erivarustuseni.