Kvaliteetsete multifunktsionaalsete tööriistadega kuulsaks saanud Dremel on juba mõnda aega oma kaasaskantava multitööriistaga "Versatip" turul olnud. Kuus ühes tööriist lubab olla nii jootekolb, kuumaõhupuhur, leeklamp, kuum nuga, modelleerimisnuga ja puidupõleti korraga. Olles Dremel Versatipi aasta aega omanud ja kasutanud, pean paslikuks sellest tööriistast ka oma kogemusi jagada.
Spetsifikatsioonid:
- Täitegaas: Butaan
- Paagi maht: 17ml / 9g
- Süüde: Piezo
- Põlemisaeg: 90 min.
- Maksimaalne temperatuur: 1200 C° (leek) / 680 C° (kuum õhk) / 550 C° (otsikud)
- Pikkus: 21 cm
- Kaal: 135 g
Kaasas olevad tarvikud:
- Jootekolb
- Lõikenuga
- Modelleerimisnuga
- Kuuma õhku koondav otsik
- Kuuma õhku hajutav otsik
- Deflektor termokahaneva isolatsiooni kahandamiseks
- Kampoliga jootetina tuubis
- Niiskusega paisuv käsn
- Karp üleliigse jootetina jaoks
- Kaks mutrivõtit
- Vutlar
- Kõike eelnevat mahutav plekk-karp
Mida sellega teha saab
Esiteks on Versatip suurepärane erinevateks jootmistöödeks, kus traditsioonilist jootekolbi elektri puudumise või raskesti ligipääsetavuse tõttu kasutada pole võimalik. Isiklikult olen sellega kõik vajaminevad jootmistööd ära saanud teha. Korralikku jootejaama igapäevastele elektroonikutele see põleti muidugi ei asenda, kuna temperatuuri pole võimalik piisavalt täpselt reguleerida, kuid olles oma kaalult, mõõtmetet ja tööpõhimõttelt täiesti mobiilne, on see fantastiline kolb, mida jootmisvajaduse tekkides käepärast hoida.
Versatip'i lõikenuga karbist välja võttes kuigi terav pole, kuid selle kompenseerib 550 C° kuuma. Kui nuga seadme abiga tuliseks ajada, saab sellega ideaalselt kapronnööri jm. taolisi materjale lõigata ilma, et need otstest kohe hargnema hakkaksid nagu tavalise noaga lõigates alati juhtub. Samuti olen seda otsikut väga edukalt ka pürograafia tarbeks kasutanud.
Modelleerimisnuga on oma kuju poolest hea vahend erinevate plastikute kuumlõikamiseks ja silumiseks. Ka seda otsikut saab suurepäraselt pürograafiaks kasutada.
Kuuma õhku koondava otsikuga saab kuumust ühte, olenevalt kaugusest kuni 5 mm läbimõõduga punkti suunata ja näiteks kahte plasttükki kokku sulatada.
Kuuma õhku hajutav ots toimib sarnaselt kuumaõhuföönile, millega on hea näiteks värvi või liimi kuumutada, et seda lihtsam maha kraapida oleks.
Deflektorit on parim kasutada termokahaneva toru kahandamiseks, kuna tänu oma kujule jagab see kuumust ühtlaselt erinevatest nurkadest.
Kui kõik otsikud ära võtta, saab Versatipist mobiilne leeklamp. Ulatudes kuni 1200 C° on seda hea kasutada nii hõbejoodiste tegemiseks, ehete keevituseks ja väiksemat sorti detailide kokku sulatamiseks/keevitamiseks, väksemate vasktorude liitmiseks, kinni roostetanud poltide ja mutrite vabastamiseks jne... Natukene teisest valdkonnast on seda suurepärane kasutada ka küpsetamisel - pruunista sellega näiteks creme bruleed ;)
Kuidas seda kasutada
Täitmine
Versatipi täitmine on lihtne protsess - kui oled kunagi mõnda gaasiga töötavat tulemasinat täitnud, siis tead kuidas see käib. Väljalülitatud ja maha jahtunud seade tuleb täitmisavaga ülespoole keerata ning vastava otsikuga varustatud butaaniballoon täitmisava vastu suruda. Tühja paagi täitmiseks kulub ligikaudu 7-10 sekundit, pärast mida hakkab butaan ühendusest välja pritsima, andes ühtlasi ka märku, et paak sai täis. Ideaaltingimustes töötab seade ühe paagitäie gaasiga kõige madalama leegiastme peal tõesti reklaamitud 90 minutit, kuid täisgaasiga jahedas ruumis üle 30 minuti tööaega saada on keeruline.
Otsikute vahetamine
Otsikute vahetamine on imelihtne, kuna kõik otsikud on ka käsitsi otsa kruvitavad - muidugi eeldusel, et otsikud ei ole kuumad. Kui aga otsik, mida soovid vahetada on tulikuum, kasuta Dremeli kaasa pandud mutrivõtmeid ja saad ka need otsikud teiste vastu vahetada. Eemaldades aga kõik otsikud, saame tavalise leeklambi.
Süütamine ja reguleerimine
Dremel Versatipi süütamine tahab natukene harjumist, kuna seade on päris korraliku lapselukuga varustatud. Süütamiseks tuleb sinine päästiku kaitse esmalt pöidlaga ette lükata, mis vabastab päästiku, et viimane taha, seadme paagi poole tõmmata. Kusjuures lakkab seade töötamast kohe, kui päästik lahti lasta. Selle ennetamiseks on Versatipil olemas ka päästiku lukustus, mille peale seadme käima panemist peale saab lükata. Versatip läheb tavaliselt 1. päästikutõmbega kohe tööle, harva tuleb seda 2 või isegi 3 korda süüdata.
Leegi tugevust ehk temperatuuri on võimalik reguleerida päästikulukustuse all olevast nupust.
Kasutusmugavus ja koostekvaliteet
Parim asi peale mobiilsuse on Dremel Versatipi juures fakt, et seda saab käes hoida nagu tavalist pliiatsit, tehes seadme kasutamise äärmiselt mugavaks ja sellega töötamise täpseks. Koostekvaliteet on Dremeli brändile vastav - ääretult hea. Seade ei ole aasta jooksul vaatamata järjepidevale karmile kasutamisele ja mõned korrad betoonpõrandale maha kukkumisele veel kordagi hätta jätnud ega kusagilt loksuma hakanud või katki läinud.
Mõned sõnad kokkuvõtteks
Kui mu Dremel Versatip peaks täna ära kaduma, läheksin ma homme poodi, et endale uus osta? Jah, muidugi läheksin. Tegemist on äärmiselt mugava ja kaasaskantava seadmega, millest on abi tohutult paljudes erinevates situatsioonides nii majapidamises, kui ka töökojas. Isiklikult kannan Versatipi töökojas olles alati taskus - juba selle pärast, et seadmel on loomulik võime tulemasinat asendada. Kuna suurt plekist karpi ei ole kuigi mugav kaasas kanda, soovitan sellisteks puhkudeks Versatip'ile vutlar otsa tõmmata ning ülejäänud tarvikud väikese kotikesega kaasa võtta, tehes kogu komplekti kordades mobiilsemaks. Antud seade on, vähemalt minu jaoks, üks nendest asjadest, mis võiks igaks juhuks alati majapidamises olemas olla. Arvestades komplekti odavat hinda on selles väärtust tohutult palju - pealegi ei või kunagi teada mida järsku kuumtöödelda on vaja...