keri üles
EsilehtBlogiKuidas validaKuidas valida akutrelli

Tööriistamaailma uudiskiri

LIITU
Täname, et liitusite Tööriistamaailma uudiskirjaga!
Teata meile
Sul on tööriistauudiseid
või nõuandeid? Anna
neist ka meile teada
info@tooriistamaailm.ee
Turvaline ostukoht Turvaline ostukoht Äripäeva TOP ettevõta 2022

Kuidas valida akutrelli

4. veebruar 2015

Akutrellide valik

Pea iga tööriistakollektsiooni elementaarne komponent, akutrell, on hädavajalik tööriist paljudes erinevates situatsioonides. Tänu akutrellide laiale valikule võib selle õige leidmine aga keeruliseks ja aeganõudvaks protsessiks kujuneda. See artikkel annab ülevaate, mida klassikalist tüüpi akutrelli ostes silmas pidada.

akude valikAku pinge on esimene faktor, mida akutrelli ostes vaadata, kuna akutööriist on lõppkokkuvõttes vaid nii hea, kui aku, millelt see voolu võtab. Enamik Euroopas müüdavaid juhtmevabu trelle töötavad kas 10.8V, 12V, 14.4V või 18V akudega. Rusikareegliks loetakse: mida suurema pingega aku, seda võimsam trell. Suure jõuga kaasneb aga ka suur kaal, ning enne letilt võimsaima trelli haaramist mõtle järele, milleks seda kasutama hakkad ja kas kõige kangem aparaat on tingimata see, mida vajad. Üldiselt ka tõsisem kodukasutaja ei tarvita oma töödes-tegemistes kõiki 18 volti ära, seega hobikasutajale pisitöödeks ja üldiseks majapidamise korrashoiuks sobib suurepäraselt ka mõne väikese akuga kompaktne seade, näiteks Bosch GSR 10.8 V-EC. Suurte projektide või igapäevase ehituse tarvis on aga lisavõimsus igati õigustatud, suurt väänet vajavatel töödel, nagu näiteks pikkade kruvide keeramisel või betooni puurimisel lausa hädavalik. Näiteks 18V pingega, suure akumahutavuse- ja lisakäepidemega Metabo BS 18 LTX Quick on võimas profitööriist puurimiseks ja kruvimiseks.

Aku tüüp

Laias laastus toodetakse kahte erinevat tüüpi akusid - nikkel ja liitiumioon. Viimane on tänu suurele mahutavusele ja paljudele muudele kasulikele boonustele kvaliteettööriistade seas standardiks saanud. Mõnekümne kruvi puitu keeramisega või paari augu tegemisega saab hakkama ka vana hea nikkelaku, kuid tõsisemat tööd tehes kulutab iga natukese aja tagant akude pidev laadimine ja vahetamine rohkem aega ja närve, kui esialgu arvata võiks. Sellest lähtuvalt soovitame, kui rahakott vähegi kannatab, investeerida liitiumioon tüüpi akudesse, kuna pikemas perspektiivis tasuvad need ennast ära. Liitiumioon tüüpi akude kohta saate lähemalt lugeda SIIT.

Aku mahutavus

Mahutavust mõõdetakse akudel Ah (amper-tundides). Lihtsalt öelduna: mida rohkem Ah akul on, seda kauem see ühe laenguga kestab. Tänapäeval leiab akutööriistade akusid väga laias valikus, alustades 1.2 Ah kuni 5,2 Ah välja. Suurem mahutavus tähendab mõnikord aga füüsiliselt kogukamat, ning raskemat akut (eeldades, et võrdluses olevad akud on sama pinge- ja tüübiga). Alla 2 Ah akud võivad aga paljudele kodukasutajatele liiga väikeseks jääda, kuna tööaeg on lihtsalt nii lühike, et kogu akutrelli mõte kaob ära. Suurimad, üle 5 Ah akud on kodukasutajale enamjaolt jällegi liiga suured, ning tihtipeale ei kasutata seda täies mahus ära. Professionaalile tähendavad aga suurema mahutavusega akud näiteks ühe kuu lõikes üsnagi kopsakat ajavõitu. Eriti, kui objektil puudub vool, ning akusid tuleb laadimas käia tööpaigast eemal.

Padrun

Padrun eestvaates13 mm padrun

See on trelli ninaosa, mis hoiab puur- kruvitsa- ja muid otsikuid töö ajal kindlalt kinni. Padruneid leiab reeglina kahes suuruses – 10 mm ja 13 mm. Enamik otsikuid küll mahuvad 10 mm padrunisse, kuid suurema läbimõõduga puurtööd vajavad 13 mm padrunit. Reeglina kaasneb suuremate padrunitega ka võimsam tööriist, mis potentsiaalselt laiemate puuridega hakkama saab. Vali vastavalt vajadusele.

Sidur

Trelli sidur

Kasutades akutrelli muuhulgas ka kruvide keeramiseks vaata, et valitaval tööriistal oleks olemas sidur. Õigelt seadistatud sidur teeb kruvide ühtlasele sügavusele keeramise imelihtsaks, säästes sealjuures tublisti aega ja närve. Siduri astmed pole aga kõikidel trellidel samad; mida rohkem numbreid trelli krael on, seda täpsemalt saad siduri paika seadistatud. Sellest, kuidas sidur töötab ja kuidas seda õigesti kasutada, saate lugeda SELLES artiklis.

Löökfunktsioon

Löök- ehk puurvasara fukntsioon on äärmiselt kasulik kivi- ja betooni puurimisel. Kui tead, et taoline puurtöö kuulub sinu vajaduste hulka, siis osta kindlasti lööktrell, kuna tavaline puurimine betoonis võtab PALJU rohkem aega. Löökfunktsiooni tähistab seadmel vasara märk.

Garantii

Alati tasuks jälgida ka pakutavaid garantiitingimusi, kusjuures tihtipeale on garantiiaeg masinal ja akul erinev. Pikk garantiiaeg annab lisaks kindlustundele ka aimu tootja enda usust oma tööriistade kvaliteeti. Konkreetse tööriista garantiid saab vaadata, vajutades soovitud tööriista peale, ning klõpsates avanenud aknas "GARANTII" nuppu.  garantii


Lisatarvikud ja -funktsioonid

Sobivat trelli valides otsi kasulikke lisasid, millest just sinu töö kasu võiks lõigata. Enamlevinud lisafunktsioone võid leida järgmiseid:

  • Muudetav kiirus jagab trelli jõu vastavalt vajadusele – väiksem kiirus ja suurem vääne või vastupidi. Suurem väändejõud aitab kaasa kruvide keeramisele, suurem kiirus jällegi puurimisele.
  • Lisakäepide on abiks akutrelli stabiilsena hoidmisel, eriti kasulikuks osutub see kivi või betooni puurimisel.
  • LED töötuli eemaldab vajaduse lisavalgustuseks, kui tööd on vaja teha näiteks pimedates nurkades.
  • 4 poolsusega mootorid töötavad ühtlasemalt ja jõudsamalt, kuna pöördeid genereeritakse kaks korda tihedamini, kui tavalise, 2 poolsusega mootori puhul.
  • Elektroonilised kaitsmed aitavad vältida õnnetusi. Näiteks katkestatakse otsiku kinnikiilumisel vool mootorisse - konkreetne funktsioon on päästnud palju randmeid välja väändumise või murdumise eest.
  • Tööriistakohver on mugav ja käepärane viis oma akutrelli, akude, laadija, ning enimkasutatavate otsikute organiseerimiseks. Juhul, kui sobivat kohvrit juba olemas pole, soovitame kindlasti mõnda kohvriga mudelit vaadata.
Juhul, kui akutrelli on vaja pisiremondiks kodus või kord kuus tee-seda-ise projekti kallal nokitsemise, siis sobib mõne odavtootja, näiteks Skili toodang suurepäraselt. Skil 2017 AA puurib ja kruvib, sellel on reguleeritav, 20 astmeline sidur, ning 14.4V NiCd aku, mis tuleb enamike töödega toime. Suurimaks miinuseks on ainult üks masinaga kaasa tulev aku, mis ei kesta ühe laenguga kuigi kaua.

 

Selleks, et näha meie põhjalikku ülevaadet akutrelli liitiumakude korrektsest kasutamisest ja hooldamisest vaata SIIA.
Kui soovid näha Tööriistamaailma kogu akutrellide valikut, siis vajuta SIIA.

Akutrellid

Bosch talv 2015

 

Kampaania kehtib alates 01.02 kuni 31.03.2015 või kuni kaupa jätkub. Pildid on illustreerivad. Toote välimus ja tarne võivad erineda pildil... Loe edasi
Inimelu üks püsivaid väljakutseid seisneb loodusjõudude ja aja poolt avaldatava mõju leevendamises. Olgu murelapseks liiv, tolm, talvine graniitliiv või jalgrada... Loe edasi
Parima teenindusega pank Eestis LHV järelmaks teeb ostmise mugavaks SEB - Eesti suurpank Itella Smartpost - Mugavaim ja kiireim postipakkide saatmine üle Eesti Omniva pakiautomaadid SVEA järelmaks Luminor Pank Swedbank Coop Pank